Na czym właściwie polega badanie EKG?
Większość osób przynajmniej raz w życiu miała możliwość wykonywania badania EKG. To nic innego, jak diagnostyczne badanie, które ma pomóc w rozpoznaniu różnego rodzaju chorób serca. Oczywiście najczęściej wykonuje się je u osób zmagających się z bólem klatki piersiowej czy też kołataniem serca. Zlecane jest ono przez lekarzy rodzinnych czy też kardiologów.
Czym dokładnie jest badanie EKG?
W trakcie wykonywania tego rodzaju badania rejestruje się pracę serca, która przedstawiana jest przez specjalistyczny aparat. Badanie EKG wymaga nałożenia na klatkę piersiową specjalnych elektrod odpowiadających za transmisję impulsów. Obecnie w niektórych przypadkach przeprowadza się je również przy łóżku pacjenta. Badanie EKG pozwala na określenie również wielkości komór serca, niedokrwienie oraz różnego rodzaju zaburzenia pracy tego organu. W niektórych przypadkach niezbędne jest powtórzenie całej procedury. Dzięki temu badaniu istnieje możliwość wykrycia chorób mięśnia sercowego, różnych patologicznych zmian, wrodzonych wad oraz zawałów. Jak widać, badanie EKG wykorzystuje się w różnego rodzaju przypadkach.
Przebieg badania EKG
Bardzo wiele osób zastanawia się, czy ten rodzaj badania sprawia ból. Odpowiedź jest prosta, ponieważ w czasie jego wykonywania nie odczuwa się praktycznie niczego. Badanie EKG wymaga poinformowania osoby, która będzie je wykonywała o różnych rodzajach przyjmowanych leków. Nie należy wykonywać przed badaniem żadnych gwałtownych ruchów, ponieważ mogą one spowodować różnego rodzaju zaburzenia w wynikach badań. W związku z tym przed przystąpieniem do niego należy odpoczywać przez kilka minut. Badanie EKG wymaga rozebrania się od pasa do góry oraz wygodnego ułożenia na przygotowanym łóżku. Niezbędne jest również odsłonięcie kostek oraz nadgarstków. Analiza pracy mięśnia sercowego odbywa się przez zaledwie kilka minut. W tym czasie nie należy się gwałtownie poruszać, gdyż może to spowodować sfałszowanie wyników. Badanie EKG nie pozwala na palenie papierosów, picie kawy i napojów energetycznych oraz alkoholu przed jego wykonaniem.