Wycinanie skórek - ważny element manicure

Usunięcie skórek przy paznokciach to obowiązkowy element idealnego manicure. Dzięki temu zabiegowi paznokcie wyglądają o wiele lepiej i zdrowiej. Skórki można wyciąć lub regularnie odsuwać – w obu przypadkach należy robić to bardzo ostrożnie. W przeciwnym wypadku może dojść do dość bolesnego urazu.

Wycinanie skórek - ważny element manicure

Rola skórek przy paznokciach

Zadaniem skórek przy paznokciach jest ochrona ich macierzy. Jednak gdy są zbyt długie, wpływają negatywnie na estetykę dłoni. Do pozbycia się ich wskazane jest używanie zdezynfekowanych narzędzi. Sprawdzą się drewniane patyczki służące odsuwaniu skórek i cążki do ewentualnego wycięcia. Przydatne są ponadto preparaty odpowiedzialne za zmiękczenie skórek, frezarka i tak zwane radełka. Doświadczone kosmetyczki potrzebują znacznie mniej czasu na pozbycie się skórek, niż kobiety nie mające wprawy. Oczywiście możemy zrobić to samodzielnie, ponieważ całe oprzyrządowanie jest dość tanie. Jednak lepiej oddać się w ręce profesjonalistki.

W jaki sposób usunąć skórki?

Pierwszym krokiem do usunięcia skórek jest opiłowanie paznokci na preferowany kształt. Następnie w zależności od tego, czy skórki są zrośnięte z paznokciami, należy je zmoczyć przez kilka minut w ciepłej wodzie. Nie zaszkodzi dodatek specjalnych soli zmiękczających. Efekt zmiękczenia podtrzymuje się wspomnianymi wcześniej profesjonalnymi preparatami w postaci kremów. W kolejnym kroku odsuwa się skórki drewnianym lub metalowym kopytkiem. Cążki służące do wycinania skórek wokół paznokci powinny być ostre. Co do zasady kierunkiem zabiegu jest od prawej do lewej strony – nigdy odwrotnie. Zakazane jest szarpanie i wyrywanie skórek na siłę. Jeżeli pojawiają się trudności z wycięciem w ten sposób, należy je dodatkowo zmiękczyć i podjąć kolejną próbę. Wiele kosmetyczek nie wycina skórek klasycznymi cążkami, lecz wykorzystuje do tego celu frezarki. Jest to urządzenie o maksymalnej mocy 20 watów, dzięki któremu sprawnie przeprowadza się zabieg manicure i pedicure. Po wycięciu skórek, frezarką można także nadać ostateczny kształt paznokciom.