Czy ginekologia estetyczna może pomóc przy kompleksach?

Medycyna estetyczna jest dziedziną, która jeszcze nie tak dawno była tematem tabu. Teraz jednak sytuacja przedstawia się inaczej — można nawet powiedzieć, że nie dość, iż coraz więcej osób decyduje się medycynę estetyczną, to też coraz chętniej mówi się o tej medycynie. Warto też podkreślić, że medycyna estetycznazajmuje się różnymi obszarami (przykładową gałęzią jest ginekologia estetyczna i to na niej się skupimy), nie chodzi tylko o zmarszczki na twarzy czy mniej jędrną skórę. Dobrze też zastanowić się nad tym, czy mowa o medycynie, która pozwala na wyleczenie kompleksów?

Co sprawiało, że medycyna estetyczna uznawana była za temat tabu?

Czas zastanowić się nad tym, co sprawiało, że medycyna estetyczna była tematem tabu (oczywiście dla niektórych pewnie dalej jest to tego rodzaju temat). Odpowiedzi mogą być różne, ale wydaje się, że przeważające powinno być to, iż dla sporej części osób mowa o nowości. Niemniej prawda jest jednak taka, że medycyna ta nie powinna być określana jako nowość — zabiegi będące w jej zakresie wykonywane są od dawna. Po prostu intymny charakter części problemów (to właśnie rozwiązaniem tych problemów jest ginekologia estetyczna) sprawiał, że nie wszyscy czuli się gotowi na poruszanie tematu.

Bez wątpienia w jakimś stopniu utarło się, że zabiegi estetyczne to kaprys. Być może (a może raczej na pewno) w pewnych sytuacjach tak właśnie jest, ale w większości przypadków chodzi o względy zdrowotne. Warte podkreślenia jest również to, że ginekologia estetyczna jest dziedziną medycyny, która rozwija się naprawdę dynamicznie. Co istotne, techniki zabiegowe są coraz bezpieczniejsze, potrzebne są małoinwazyjne i całkowicie bezpieczne zabiegi.

Czy ginekologia estetyczna może pomóc przy kompleksach?

Do kogo skierowane są zabiegi?

Zastanawiasz się nad tym, kto może skorzystać z oferowanych zabiegów? Tak naprawdę nie sposób odpowiedzieć na to pytanie, z zabiegów korzystają kobiety w różnym wieku. Poza tym trzeba mieć też świadomość, że pacjentki zmagają się z różnymi problemami. Z jednej strony są ślady wykonanych zabiegów chirurgicznych czy urazów a z drugiej anomalie, jeśli chodzi o budowę narządów płciowych. Dobrze jeszcze dodać, że duża grupa pacjentek zmagająca się z dotkliwymi zmianami w okolicach intymnych to kobiety mające za sobą rodzenie siłami natury.
Występuje pewna zależność — z powodu porodu pochwa staje się luźniejsza i co za tym idzie, wejście do niej staje się szerokie, a to musi mieć negatywne przełożenie na jakość życia intymnego.
Warto też patrzeć na przyszłość — w przyszłości może dojść do obniżenia narządu rodnego. Nie wolno też wykluczyć wysiłkowego nietrzymania moczu.

Wypada również wspomnieć o tym, że zmiany hormonalne i okres menopauzy przekładają się na utratę elastyczności tkanek krocza i pochwy. To z kolei sprawia, że pojawiają się choćby podrażnienia powodujące swędzenie i pieczenie. Zasadniczo mowa na temat kwestii zupełnie naturalnych, ale dyskomfort fizyczny ma niekorzystny wpływ na poczucie kobiecości. Można powiedzieć, że jesteśmy przy problemach, które mogą być początkiem kompleksów, a medycyna estetyczna jest szansą na ich wyleczenie, jak i także zapobieganie ich powstawaniu.

Intymna estetyka — czego oczekują pacjentki?

Skupmy się teraz wyłącznie na potrzebach pacjentek. Fakty są takie, że gabinety zapewniają bardzo szeroką ofertę dotyczącą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Omawianie zabiegów, na jakie decydują się pacjentki, jest bezsprzecznie zbyt szerokim tematem do omówienia — skupmy się na tym, że wybierane zabiegi można podzielić na dwie grupy.

Grupa pierwsza to kobiety decydujące się na zabiegi, w przypadku których nieodzowne jest wykorzystanie specjalistycznego lasera Monalisa Touch. W razie zainteresowania przykładami, jednym z nich może być wspomniane już wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Inne przykłady to rewitalizacja po porodzie (czyli obkurczanie pochwy), leczenie suchości pochwy w czasie menopauzy, korekta warg sromowych mniejszych czy redukcja blizny w związku z nacięciem krocza bądź cesarskim cięciem.

Jeżeli chodzi o drugą grupę zabiegów, znajdziemy w niej ostrzykiwanie kwasem hialuronowym warg sromowych większych, minimalnie inwazyjna plastyka krocza oraz ostrzykiwanie punktu G.

Mimo tego, co zostało w tym tekście poruszone, ginekologia estetyczna w dalszym ciągu jest powodem kontrowersji. Niemniej trzeba po prostu pamiętać o tym, co było mówione — większość kobiet nie decyduje się na zabiegi estetyczne ze względu na zachcianki, najczęściej powodem jest większy komfort (zgodnie z tym, co znalazło się w tekście, dotyczy to również pozbycia się kompleksów, jak i zapobiegnięciu ich powstawaniu).

Warto jeszcze na koniec poruszyć temat, który powinien być absolutnie jasny, ale niewykluczone, że niekoniecznie tak jest. Niewątpliwie duże znaczenie ma też fakt, że medycyna estetyczna jest łatwo dostępna w dużych miastach, lokalizacja na pewno nie będzie stanowić kłopotu.
Podsumowując wszystko, zostaje tylko decyzja dotycząca tego, jaki zabieg medycyny estetycznej jest najlepszym rozwiązaniem (a bez wątpienia trudno narzekać na wybór).