Pielęgnacja skóry alergicznej

Witamina F to miano, jakie zostało nadane mieszance nienasyconych kwasów tłuszczowych występujących zazwyczaj razem: kwasu linolowego, kwasu linolenowego oraz kwasu arachidonowego. W ludzkim organizmie wszystkich tych kwasów jest bardzo mało, ale równocześnie stanowią one nieodzowny element procesów metabolicznych i ludzki organizm nie jest w stanie bez nich prawidłowo funkcjonować.

Kosmetyki z witaminą F

Osoby ze skórą podatną na pojawianie się jakichkolwiek reakcji alergicznych powinny w szczególnym stopniu dostarczać do niej witaminę F, ponieważ odpowiada ona za prawidłowe reakcje tkanek, w tym prawidłowe reakcje histaminowe. Najlepszym i zarazem najprostszym sposobem dostarczania mieszanki kwasów do skóry jest nakładanie każdego dnia specjalnych kremów lub maści. Ich skład może być różnie przygotowany, ale najczęściej znajdziemy produkty ogólne nadające się do stosowania przez wszystkich, w tym kobiety i dzieci. Działanie kremów z witaminą F skupia się na przynoszeniu ulgi oraz ograniczaniu odczucia pieczenia charakterystycznego dla stanu zapalnego wywołanego poprzez czynniki drażniące. Dzięki witaminie F łatwiej jest utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a jej lipidowa ochrona jest solidniejsza. Skóra osób, które stosują kremy z witaminą F, jest odporniejsza na działanie słońca oraz warunków atmosferycznych i wszelkie uszkodzenia na niej obecne łatwiej i szybciej się goją.

Pielęgnacja skóry alergicznej

Olejki z udziałem witaminy F

Witamina F jest stosunkowo trudno dostępna w naturze, ale istnieją produkty zawierające jej wyjątkowo duże ilości. Są to przede wszystkim oleje przygotowywane z migdałów, pestek dyni oraz pestek słonecznika. Takie oleje można po prostu stosować w kuchni jako dodatek do sałatek i innych dań, ale też nadają się idealnie do masażu lub można je wykorzystywać jako dodatek do kojących maseczek.

Szczególnie warto jest zainteresować się tłoczonym na zimno olejem migdałowym. Znany jest z tego, że potrafi przynosić komfort napiętej skórze, koi podrażniania oraz jest w stanie zapobiegać nadmiernej utracie wody. Wykorzystuje się go przy problemach alergiami i jest zalecany nawet niemowlętom oraz kobietom w ciąży.

Z kolei olejek z pestek dyni to przede wszystkim produkt oczyszczający i odkażający. Jeśli n skórze pojawiają się uszkodzenia wykonujące z działania alergenu, będzie on idealnym remedium na nie. Olejek zapobiegnie także dalszemu pogłębianiu się problemów skórnych, ponieważ zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe skutecznie odtwarzają barierę lipidowa naskórka. Są skuteczne także w kwestii nawilżania skóry i eliminowania wolnych rodników.

Warto pamiętać ponadto o oliwie z oliwek. Jest ona stosunkowo rzadko wykorzystywana w naszym rejonie świata w kosmetyce, ale spowodowane jest to tylko jej mniejszą dostępnością oraz słabą popularnością. Działa znakomicie jako sposób na wygładzanie skóry, zmniejszanie odczynów zapalnych i chroni świetnie przed skutkami łuszczycy. Można ją nawet dodawać do kąpieli lub stosować w charakterze środka łagodzącego peelingi.