Co warto wiedzieć na temat infekcji intymnych?

Zdrowie intymne kobiet jest bardzo ważne, dlatego też dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób można poradzić sobie z infekcją intymną. Warto, więc poszerzyć swoją wiedze w zakresie typowych przyczyn i charakterystycznych objawów infekcji intymnych oraz tego jak efektywnie poradzić sobie z taką przypadłością i jak skutecznie zapobiegać pojawianiu się tego typu problemów w przyszłości.

Infekcje intymne – czym są i jak je rozpoznać?

Do infekcji intymnych dochodzi wówczas, gdy równowaga mikrobiologiczna we florze bakteryjnej pochwy zostaje zaburzona. Taki problem może dotknąć każdą kobietę. Warto zauważyć, że do rozwoju infekcji intymnej może przyczynić się nawet chwilowy spadek formy. Przyczyn infekcji intymnych jest naprawdę wiele. Możemy zaliczyć do nich miedzy innymi: złą dietę, nadmierny stres, niewłaściwą higienę, stosowanie antykoncepcji, antybiotykoterapie, noszenie nieprawidłowo dobranej bielizny, częste wizyty na basenie czy też kontakty seksualne z różnymi partnerami lub kontakty seksualne bez stosowania zabezpieczeń. Warto zaznaczyć, że niejednokrotnie do infekcji intymnej dochodzi na skutek nałożenia się kilku wyżej wymienionych czynników. Ponadto infekcje intymne często przytrafiają się także kobietom w ciąży oraz kobietom przechodzącym menopauzę. W jaki zatem sposób możemy rozpoznać stan zapalny pochwy? Jakie są jego główne objawy? Na początku warto zaznaczyć, że wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje infekcji intymnych. Są to: infekcja bakteryjna, infekcja grzybicza i infekcja mieszana. Czym zatem charakteryzuje się każda z nich? Do głównych objawów infekcji bakteryjnej zalicza się wystąpienie jednorodnych, obfitych upławów o wodnistej konsystencji oraz zmianę zapachu wydzieliny z pochwy na tak zwany rybi zapach. Przy tego rodzaju infekcjach może pojawić się także nieznaczny świąd, pieczenie, a niekiedy również dyskomfort podczas oddawania moczu. Infekcje grzybicze z kolei poznamy po grudkowych bezwonnych upławach, którym towarzyszy intensywny świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Niekiedy może dojść do jednoczesnego zakażenia bakteryjnego i zakażenia grzybiczego wtedy mówimy o tak zwanej infekcji mieszanej.

Co warto wiedzieć na temat infekcji intymnych?

W jaki sposób zapobiec infekcji intymnej?

Przeciwdziałać infekcjom intymnym możemy poprzez zastosowanie globulek dopochwowych, które są skuteczne w przypadku wszystkich trzech rodzajów infekcji intymnych. Nie musimy się, więc martwić, że nieprawidłowo rozpoznamy objawy i przez to działanie okaże się nieskuteczne. Globulki dopochwowe doskonale radzą sobie z problemami natury kobiecej, ponieważ w swoim składzie zawierają połączenie kwasu mlekowego, PHMB, glikolowego ekstraktu ze skrzypu polnego oraz hydrolizatu kolagenu. Warto również podkreślić, że lek ten dostępny jest bez recepty. Na koniec należy dodać, że aby zapobiegać powstawaniu nawracających infekcji intymnych dobrze jest podjąć szereg działań profilaktycznych takich jak chociażby: przestrzeganie zbilansowanej diety, niekorzystanie z gąbek i myjek, (które to często są siedliskiem wielu różnych grzybów i bakterii), zastąpienie kąpieli w wannie kąpielą pod prysznicem czy też zrezygnowanie z obcisłej, sztucznej bielizny, która nie przepuszcza powietrza.