Dlaczego tango staje się popularne na całym świecie?
Tango jest jak gra w szachy. Przypomina randkowanie, podróżowanie w czasie i przestrzeni. Jest zbliżone do odkrywania obcej kultury, chodzenia na koncert i wydobywania własnej kreatywności. Wszystko w tym samym czasie. Tango można opisać w kilku słowach. Jest to ciepła rozmowa z bardzo bliskimi przyjaciółmi.
Wiele osób błędnie uważa, że mężczyzna decyduje, a kobieta wykonuje. W rzeczywistości rola mężczyzny ma zrobić wszystko, aby kobieta błyszczała na parkiecie. Cała uwaga partnera skierowana jest właśnie na ten cel. Tango jest tańcem partnerów, angażuje lidera (zwykle mężczyznę) i asystenta (zwykle kobietę).
Rola mężczyzny
Głównym obowiązkiem mężczyzny jest słuchanie muzyki i planowanie kroków zgodnie z emocjami, jakie wzbudza w nim utwór. Mistrzowie tanga mówili: Uszy słuchają muzyki, serce ją filtruje, a stopy poruszają się w takt. Gesty są tak samo ważne jak słowa. W tangu w 100% komunikujemy się ciałem. Lider angażuje się w ciepłą rozmowę (za pomocą języka ciała) ze swoją partnerką. Tango przypomina grę w szachy, ponieważ rytm ciągle się zmienia. Inne pary tańczą, muzyka się zmienia, partner nie zrozumiał ostatniego kroku. Dlatego musi nieustannie się dostosowywać. Pamiętajmy, że nauka tanga jest bardzo ciekawa.
Dlatego panowie na stanowiskach kierowniczych (lub Ci, którzy chcą rozwijać umiejętności zarządzania) tak bardzo lubią tango. Jest to dla nich ostateczny test.
Rola kobiety
Rola kobiety nie jest tu wcale łatwiejsza. Musi uważnie słuchać i zrozumieć kroki zaplanowane przez lidera. Aby tak się stało, musi szybko reagować, być w pełni skoncentrowana i całkowicie ufać mężczyźnie. Musi też być elastyczna i ciekawie interpretować kroki. W przeciwnym razie taniec szybko stanie się nudny. Dlatego musi włożyć w tango całe swoje serce i kreatywność. Powinna ujawnić swoją osobowość i podsycić rozmowę ciał. Ma skłonić mężczyznę do dialogu.
Dlatego eksperci tanga twierdzą, że kobieta nie jest asystentką. To właśnie ona ma grać pierwsze skrzypce. Ozdobniki (w języku hiszpańskim adornos, czyli niewielkie ruchy do upiększania tańca przez kobietę) należą do jej głównej broni, aby wyrazić siebie. Muszą być precyzyjne, szybkie, w zgodzie z muzyką i prowadzeniem, bez przeszkadzania mężczyźnie.
Partnerzy w tangu
Chociaż mężczyzna i kobieta mają do wykonania inne zadania, łączy je szacunek do siebie, partnera i tańca. Dzięki temu tworzą wspaniałe poczucie wolności i wspólnoty. Tango jest bardzo ciekawe. Dlatego przyciąga szerokie grono wielbicieli.
Jest dobre dla zdrowia układu krążenia. Intensywność tańca można modyfikować. Dlatego jest to trening wytrzymałościowy. Zwiększa też mobilność, równowagę, długość kroku i wytrzymałość kręgosłupa. Ułatwia interakcję z osobami o podobnych zainteresowaniach i celach. Zachęca do medytacji. Zmniejsza uczucie lęku i depresję. Poprawia koncentrację. Nie myślimy o codziennych problemach. Musimy się skupić na tym, co dzieje się na parkiecie w danej chwili. Dlatego tango jest skuteczniejsze niż medytacja i terapia psychologiczna.