Jak się ubrać, żeby nie zmarznąć?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, by ubierać się “na cebulkę”. Wtedy w każdych warunkach będzie Ci ciepło i komfortowo. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Warstwa podstawowa

Jest niezwykle ważna. Usuwa pot z ciała. Tak, pocisz się również wtedy, gdy jest zimno. Wyciąga wilgoć z ciała i przenosi ją do następnej warstwy odzieży, gdzie szybciej odparowuje. Pamiętaj, że warstwa podstawowa ma mocno przylegać do skóry.

Materiał syntetyczny dobrze przenosi wilgoć. Dużą popularnością cieszy się również wełna merynosowa. Dobrze zatrzymuje ciepło i mocno przylega do skóry. Jednak wysokiej klasy wełna jest droga. Pamiętaj, by nie wybierać bawełny. Nie spełni dobrze swojej funkcji. Długo utrzymuje wilgoć przy skórze. Dlatego będzie Ci w niej zimno.

Jak się ubrać, żeby nie zmarznąć?

Warstwa środkowa

Zapewnia dodatkowe ciepło. Warstwa środkowa może być noszona samodzielnie, jeśli jest wystarczająco ciepło. W zależności od temperatury możesz nosić wiele warstw izolacyjnych.

W rzeczywistości wiele cienkich warstw sprawdzi się lepiej niż jedna gruba warstwa. Jeśli zrobi Ci się gorąco, po prostu zdejmiesz jedną z nich. Nie powinny ściśle przylegać do skóry. Wtedy zapewnią lepszą izolację. Najlepiej sprawdzi się tutaj polar, wełna, materiał syntetyczny i lekka, puchowa kurtka.

Warstwa zewnętrzna

Chroni przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Najlepiej sprawdzi się tutaj wodoodporna kurtka. Idealnie, jeśli warstwa wierzchnia będzie przepuszczać wilgoć na zewnątrz. Dlatego szukaj kurtek oznaczonych jako “oddychające”. Wtedy doskonale chronią przed wiatrem i opadami. Jednocześnie pamiętaj, że nie ma modeli, które byłyby całkowicie wodoodporne i wyjątkowo oddychające. Zawsze trzeba będzie pójść na kompromis. 

Ciężki płaszcz zimowy jest nieporęczny. Jeśli jednak chcesz spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu, np. wybierasz się na sylwester na rynku w Krakowie koniecznie zwróć na niego uwagę. Wtedy nie musisz się martwić, że zmarzniesz. 

Jakie skarpety sprawdzą się najlepiej w zimie?

Często nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do swoich skarpet. Jednak są one bardzo ważne, szczególnie zimą. Poszukaj skarpetek z wełny lub specjalnego materiału syntetycznego. Niestety ładne, wygodne i praktyczne skarpety są zwykle drogie. Wolimy wydać pieniądze na coś seksownego, np. kurtkę. Warto jednak wydać trochę więcej. 

Wodoodporne buty

Są nieporęczne i ciężkie, ale sprawdzą się wyśmienicie na głębokim śniegu i błotnistych ulicach. Możesz też zwrócić uwagę na wodoodporne, wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe. To prawda, że nie zawsze są stylowe. Natomiast nie musisz się martwić, że mokre i zimne stopy zrujnują całą zabawę.

Jak się ubrać, żeby nie zmarznąć?

Dodatkowe akcesoria

Dobra czapka ma kluczowe znaczenie szczególnie podczas mroźnej zimy. Większość ciepła ciała jest tracona właśnie przez głowę. Poszukaj wełnianej lub polarowej czapki. Najlepsza będzie taka, która zakryje uszy. Dopasuj ją do koloru płaszcza/kurtki lub włosów.

Pamiętaj też o szaliku i rękawiczkach. Szalik powinien pasować do kolorytu skóry. Alternatywnie możesz wybrać wzorzystą wersję. Jeśli chodzi o rękawiczki, dużą popularnością cieszą się skórzane. Jeżeli często korzystasz z telefonu, możesz zwrócić uwagę na rękawiczki bez palców.