Jak dbać o zdrowie swojego kręgosłupa?

Zapewne często zdarza nam się ból pleców bądź karku po wstaniu z łóżka. W dużej mierze tyczy się to osób, które ze względu na pracę muszą siedzieć po kilka godzin dziennie, patrząc w ekran monitora oraz wypełniając różnego rodzaju dokumenty. Oczywiście osoby pracujące fizycznie również odczuwają podobne bóle, jednak w ich przypadku łatwiej można temu zapobiegać. 

Jak już od dawna wiadomo, pozycja siedząca nie jest naturalna dla człowieka i głównie przez nią pojawiają się takie problemy jak skolioza czy nawet dyskopatia. Istnieje jednak wiele ciekawych sposobów na zapobieganie tego typu przykrym przypadłościom. 

Najważniejsza ergonomia 

Nie możemy powiedzieć osobie pracującej przed komputerem, żeby ze względu na ból pleców rzuciła pracę. Konieczny jest jednak zakup odpowiedniego stanowiska, na którym przestrzegane będą wszystkie zasady ergonomii. Pierwszym takim sprzętem jest fotel biurowy. Ważne, aby posiadał on wszelakie regulacje oraz był odpowiednio wyprofilowany względem przebiegającej lordozy naszego kręgosłupa.  

Oprócz tego konieczne jest również dobrze dopasowane biurko. Producenci ze względu na ergonomię, zaczęli tworzyć biurka z regulacją wysokości. Nie służą one tylko do znalezienia wygodnej wysokości, lecz umożliwiają także podniesienie ich do wysokości pozycji stojącej, co pozytywnie wpłynie na nasz kręgosłup. 

Jak dbać o zdrowie swojego kręgosłupa?

Sport i rozciąganie 

Bóle kręgosłupa biorą się głównie z zastania stawów. Pracując dziennie po osiem godzin przed komputerem powinniśmy pamiętać o regularnym ruchu po pracy. Przydać może się nam do tego siłownia, w której wykonywać będziemy ćwiczenia obwodowe, angażujące całe ciało. Po każdym treningu, a najlepiej również po porannym przebudzeniu, warto jest się dobrze porozciągać. Kilka skłonów i wymachów nikomu nie zaszkodzi, a przy tym nie zabierze dużo czasu.  

Rutynowe masaże 

Mówi się, że przynajmniej raz w miesiącu warto wybrać się na masaż kręgosłupa. Jest to w stu procentach prawda. Fizjoterapeuci wyczują spięcie naszych mięśni i postarają się o ich rozbicie, byśmy mogli cały czas czuć się komfortowo. Oczywiście lepiej jest chodzić na takie zabiegi regularnie w celu zapobiegawczym, a nie dopiero wtedy, kiedy zaczyna nas już mocno boleć.