Trądzik – jakie są rodzaje?

Problemy z trądzikiem ma wiele osób, niezależnie od swojego wieku. Przyczyn jego powstawiana jest wiele i dają one różne objawy na skórze. Nie każdy z nich jednak jest taki sam i z tego względu wyróżnia się kilka jego rodzajów.

Rodzaje trądziku

Pospolity

Najczęściej występującym trądzikiem jest ten pospolity inaczej zwany także młodzieńczym. Największą grupą, której dotyka, są osoby w wieku dojrzewania, gdy gruczoły łojotokowe skóry twarzy są bardziej pobudzone. Zwykle jego przyczyną są wówczas zmiany hormonalne zachodzące w organizmach młodych ludzi.

Trądzik pospolity powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza, najlepiej dermatologa i leczony. Brak reakcji na zmiany skórne może prowadzić do bardziej poważnych problemów zdrowotnych czy nawet powstawania blizn.

Ropowiczy

Trądzik ropowiczy inaczej zwany ropnym również pojawia się na skórze jako efekt nadmiernego działania gruczołów łojowych. Jego przebieg jest jednak cięższy niż w przypadku tego pospolitego, od którego może wziąć swój początek. Dotyka nie tylko ludzi w okresie dojrzewania, ale w każdym, niezależnie do tego, ile mają lat, zarówno mężczyzn jak i kobiety.

W przypadku pojawienia się pierwszych oznak tego trądziku ropnego niezwłocznie należy udać się do dermatologa by zalecił odpowiednie leczenie. Brak leczenie lub jego nieprawidłowy przebieg może skutkować pojawieniem się poszarpanych blizn, które nie znikną nawet z upływem lat.

Skupiony

Trądzik skupiony najczęściej dotyka mężczyzn i, podobnie jak ropny, charakteryzuje się ciężkim przebiegiem i powstawaniem na skórze ropnych torbieli. Może występować nie tylko na twarzy ale także na innych miejscach na ciele. Przyczyny jego pojawienia się są najczęściej złożone, ale często mają podłoże hormonalne. Dotyka niezależnie od wieku.

Także w jego przypadku niezbędna jest konsultacja z dermatologiem i leczenie farmakologiczne. Brak reakcji czy też właściwej kuracji również i w tym przypadku może skutkować oszpecającymi bliznami, które pozostają na całe życie.

Bliznowaty

Trądzik bliznowaty rozwija się najczęściej z trądziku pospolitego, gdy dojdzie do zapalenia mieszków włosowych. Wówczas na skórze powstają zgrubienia przypominające blizny – stąd też jego nazwa. Blizny te pojawiają się najczęściej na karku, górnej części pleców czy na potylicy.

Jak w przypadku wcześniej mawianych rodzajów, także i tutaj konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Usuwanie blizn powstałych w wyniku tej choroby jest bardzo ciężkie.

 Trądzik – jakie są rodzaje? 

Różowaty

Trądzik różowaty jest choroba przewlekłą i częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jego przebieg jest innych od wcześniejszych rodzajów, ponieważ objawia się rumieniem na twarzy, poszerzeniem naczyń i dopiero w ostatnim stadium grudkami czy krostami. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko twarz, ale także szyję czy dekolt. Powodem jego występowania mogą być problemy z tarczycą, stres, nadużywanie alkoholu, zła dieta czy intensywna ekspozycja na słońce bez należytej ochrony.

W celu jego leczenia należy udać się do dermatologa i rozpocząć kurację farmakologiczną oraz stosować środki zaradcze, ponieważ choroba ta lubi wracać co kilka lat.

Wywołany

Trądzik wywołany, jak sama nazwa wskazuje, może pojawić się na skutek kontaktu z czynnikiem zewnętrznym lub wewnętrznym. Z ego względu może być wiele przyczyn jego pojawienia się, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Diagnoza i leczenie powinno przebiegać pod okiem specjalisty.

Jak już wiesz, jest kilka rodzajów trądziku. Niezależnie od tego, kiedy się on pojawi ani jaki jest jego przebieg, trzeba udać się do lekarza gdy pojawiają się pierwsze objawy. Bez tego choroba może przybrać bardzo poważny obród i znacząco wpłynąć nie tylko na wygląd ale i na zdrowie.