Zasady ubioru na uroczystość I Komunii Świętej
Komunia Święta to drugi w kolejności sakrament przyjmowany przez dziecko wychowywane w wierze katolickiej. Jako, że uroczystość ma wymiar religijny, istotne jest to, w jakim stroju wezmą w niej udział najbliższe dziecku osoby. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej jest zachować zasady ubioru formalnego, który idealnie wpisze się w ceremonię.
Ubiór dla mamy dziecka
Każda uroczystość przyjmowania I Komunii Świętej jest fotografowana i filmowana, dlatego nie ma miejsca na jakiekolwiek gafy w aspekcie ubioru rodziców. Mamy powinny każdorazowo postawić na elegancję w stonowanych kolorach, tak aby niepotrzebnie nie zwracać na siebie uwagi. Sprawdzą się na przykład tonacje beżowe, błękitne oraz delikatnie zielone. Odradza się natomiast kolor czarny, który kojarzy się ze smutnymi uroczystościami. Nie oznacza to jednak, że nie można postawić na ciemniejsze barwy, elegancko jest na przykład granat, czy modna butelkowa zieleń. Odradza się nadmierne zdobienia w postaci cekinów lub niestandardowych aplikacji. Można wówczas uzyskać efekt imprezowy, a kościół nie jest dla takiego stylu odpowiedni. Istotna jest także długość sukienki – midi będzie najlepszych wyborem. Podobne zasady obowiązują matkę chrzestną.
Jak powinien ubrać się gość?
W przypadku pozostałej części gości, również obowiązuje strój formalny. Wszelkie części garderoby o nieco luźniejszym charakterze powinno się zostawić na inne okazje. Najbardziej wskazany jest ubiór skromny, który zasłoni ramiona i sięga co najmniej do kolan. Niekoniecznie dobrym wyborem są sukienki o rozłożystym i balowym fasonie – nawet dla gościa. Ważną kwestią jest również dobór obuwia, a najlepsze okażą się czółenka w pastelowym odcieniu. Wysokość obcasa jest już drugorzędną sprawą, ma być przede wszystkim komfortowo. Nie jest powiedziane, że buty z innego rodzaju obcasem, niż szpilka, nie będą eleganckie. Wiedząc, iż na uroczystości i po niej spędzi się na chodzeniu dużo czasu, obcas na tak zwanym słupku będzie najlepszym wyborem. Zasada minimalizmu w aspekcie ubioru na uroczystość I Komunii Świętej dotyczy ponadto biżuterii. Nie powinna ona rzucać się nadmiernie w oczy zgromadzonych osób.