Czym jest sutasz i dlaczego warto?

Dlaczego właśnie sutasz? Czy zrobienie kolczyków sutasz jest taka trudna i czasochłonna? Jak drogi jest materiał? Sutasz kojarzy się z niezwykłością. Mitem jest to, że ze zwykłych sznurków nie można wyczarować czegoś niepowtarzalnego. Co prawda może nie jest to zajęcie dla każdego, gdyż jest to praca wymagająca czasu i poświęcenia. Nie oznacza to jednak, że jest to tak trudne, że wręcz niemożliwie – można tę pracę porównać do decoupage, do szycia na maszynie, czy do scrapbookingu. Potrzebna jest nam odrobina wprawy, czas i opanowanie.

Sutasz – jak się za niego zabrać?

Na początek będzie nam potrzebne kilka podstawowych materiałów, takich jak: sznurki sutasz, koraliki, bigle, żyłka, igła, nożyczki, filc, a także klej.

Ile zapłacimy za materiały?

Jeśli chodzi o sznurki sutasz, to zapłacimy za nie nie więcej niż złoty pięćdziesiąt za metr (na kolczyki wyjdzie dwa metry sznurka) – można je kupić zarówno w pasmanterii, jak i w sklepie online. Z kolei koraliki są najczęściej sprzedawane na pudełka (koszt około pięciu złotych), bądź na wagę. Jeśli potrzebujemy większych paciorków, wówczas musimy się liczyć z tym, że będą sprzedawane na sztuki (od jednego do czterech złotych za większy koralik). Z kolei srebrne bigle to wydatek rzędu od trzech do dziesięciu złotych za parę. Żyłka nie jest droga, bo kosztuje tylko dwa – cztery złote. Jeśli chcesz kupić igły, przygotuj się na wydatek w granicach od jednego do pięciu złotych (igły są dostępne w paczkach lub sprzedawane luzem na sztuki). Filc nie jest drogi, jeśli kupujemy przez internet (zapłacimy od dwóch do pięciu złotych za arkusz). Warto pamiętać o tym, że do kolczyków przyda się ten najcieńszy arkusz filcu. Natomiast za klej zapłacimy w granicach dwa-trzy złote (na przykład za Magic).

Ile potrzeba czasu?

Gdybyśmy chciały kupić gotowe kolczyki sutasz, z pewnością drogo by nas to kosztowało, gdyż płaci się przede wszystkim za robociznę. Krążą legendy o tym, że na wykonanie kolczyków potrzeba tygodnia, że poświęca się noce, by je wykonać. Nie da się ukryć, że sutasz wymaga sporo czasu. Jeśli wydaje się nam, że w godzinę stworzymy kolczyki, to możemy o tym zapomnieć. Jednak jeśli zdecydujemy się poświęcić od dwóch do trzech wieczorów, wtedy może się udać.

Czym jest sutasz i dlaczego warto?

Będzie to jednak zależeć od tego, jak skomplikowany jest projekt i jak duże mają być kolczyki. Najwięcej czasu tak naprawdę schodzi na samym projektowaniu wzoru, na mierzeniu, sprawdzaniu i porównywaniu oryginału do szkicu. Wiele kobiet bardzo drobiazgowo trzyma się ustalonego wzorca i takie podejście pozwala znacznie skrócić czas pracy. Jeśli natomiast będzie was korcić, by coś zmienić, dodać, zawinąć, bądź przyciąć, wtedy prace się wydłużą. Zdecydowanie trudniej jest wykonać drugi kolczyk, ponieważ musi być on identyczny jak ten pierwszy. Więc jest to z pewnością wyzwanie i próba charakteru.

Sutasz – jak zrobić?

Nie jest łatwo opisywać poszczególne czynności wykonania kolczyków, czy innej biżuterii, dlatego też warto obejrzeć film instruktażowy. Przekonajcie się o tym, czy jest to ten rodzaj frajdy, który jest dostosowany do waszej osobowości. Gwarantuję, że poczucie dumy z samodzielnie wykonanych kolczyków sutasz jest nie do przecenienia.