Co warto wiedzieć na temat zawodu fizjoterapeuta sportowy?

Jednym z samodzielnych zawodów medycznych jest zawód fizjoterapeuty sportowego. Zawód ten wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze sportem zawodowym, wspomaganiem efektywności treningów oraz z opieką nad sportowcami pod kątem zdrowotnym. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje także coś takiego jak indywidualna fizjoterapia sportowa. Do kogo, zatem dedykowane są usługi takich specjalistów?

Kto może i powinien korzystać z usług fizjoterapeutów sportowych?

Z usług fizjoterapeutów sportowych mogą korzystać nie tylko zawodowi sportowcy przygotowujący się do zawodów i konkursów sportowych, należy podkreślić, że do takich specjalistów może wybrać się każda osoba, która potrzebuje pomocy w przywróceniu sprawności po przebytych kontuzjach i urazach, do których doszło na skutego podjętej przez nią aktywności fizycznej. Uprawianie sportu, nawet to hobbystyczne i amatorskie, mimo swych ogromnych korzyści dla zdrowie niesie za sobą także ryzyko uszkodzeń oraz nadmiernego eksploatowania pewnych części ciała. Fizjoterapeuta sportowy to taki specjalista, który przyczynia się do optymalizacji wyników sportowych oraz który w fachowy sposób pomaga w szybkim powrocie do zdrowia czy też w niwelowaniu negatywnych skutków kontuzji. Jeżeli więc będziemy mieli do czynienia z urazem w obrębie narządu ruch (i to nie tylko tym, do którego doszło na skutek uprawiania sportu) to gabinet fizjoterapeuty sportowego jest bez wątpienia tym miejscem, które warto odwiedzić. Zatrudnieni w nim specjaliści z całą pewnością udzielą nam skutecznej pomocy w odzyskaniu dawnej jakości życia.

Co warto wiedzieć na temat zawodu fizjoterapeuta sportowy?

Jakie zabiegi może wykonywać osoba zatrudniona, jako fizjoterapeuta sportowy?

Do fizjoterapeuty sportowego możemy zgłosić się na szereg różnorodnych zabiegów, które w pozytywny sposób wpłyną na stan naszego zdrowia. Profesjonalny fizjoterapeuta sportowy jest w stanie tak dobrać rodzaj zabiegów, aby korzyść z ich stosowania była dla pacjenta jak najwyższa - Dobry wynik leczenia, zadowolenie pacjenta i maksymalne skrócenie czasu terapii to elementy, które powinny być szczególnie ważne dla każdej osoby, która wykonuje ten właśnie zawód - informuje fizjoterapeuta z OrtoRehaSport Kraków. Dobrze jest, więc szukać takich gabinetów, w których zatrudnieni są doświadczeni fizjoterapeuci, którzy oprócz wysokich kwalifikacji mają również odpowiednie podejście do pacjenta. Warto podkreślić, że osoba, która zatrudniona jest na stanowisku fizjoterapeuty sportowego może wykonywać między innymi takie zabiegi jak: terapię manualną kręgosłupa z wykorzystaniem technik przeciwbólowych i stymulacyjnych, terapię falą uderzeniową, która pomocna jest w leczeniu przewlekłego bólu czy też plastrowanie dynamiczne (znane także pod nazwą kinesiotaping), które znakomicie sprawdza się między innymi w terapii dolegliwości stawowych i mięśniowo-powięziowych. Do fizjoterapeuty sportowego możemy udać się także na: trening równowagi mięśniowej, dzięki któremu poprawimy koordynacje oraz wzmocnimy osłabione mięśnie czy też na igłoterapię punktów spustowych, która pomaga przy różnych dolegliwościach układu mięśniowo- szkieletowego.