Jakie są objawy raka prostaty?

Rak prostaty to jedna z najczęstszych chorób, która powoduje rocznie śmierć wielu mężczyzn na całym świecie. Istnieje wiele akcji, które zachęcają mężczyzn do badań, lecz nadal niewielu z nich korzysta. Jakie są objawy raka prostaty?

Częstomocz

Pierwszym, bardzo niepokojącym objawem, jest wielokrotne i obfite oddawanie moczu. Częstomocz wywołany przez raka prostaty, jest często kojarzony z przeziębieniem pęcherza moczowego. W przypadku przeziębienia, mocz również jest oddawany w sporych ilościach i często nie jest to alarmujący stan. Łatwo jest zatem, popełnić kosztowny błąd.

Dyskomfort przy oddawaniu moczu

Bardziej osobliwym objawem raka prostaty, jest dyskomfort przy oddawaniu moczu. Zazwyczaj towarzyszy temu silne pieczenie lub ból. Niestety, można to pomylić z kamieniami w moczowodzie, które nie są tak groźne, jak rak prostaty. Jeżeli ból przy oddawaniu moczu nie odpuszcza lub nasila się jeszcze bardziej, konieczna będzie pomoc profesjonalisty.

Nykturia

Nykturia to nic innego, jak oddawanie moczu w nocy. W bardziej optymistycznej sytuacji, mężczyzna jest zmuszany do częstego wstawania w nocy do toalety. W wersji pesymistycznej, oddaje on mocz przez sen, co nie tylko powoduje dyskomfort, ale również problemy z zawstydzeniem, gdyż zdrowy człowiek, praktycznie nigdy nie oddaje moczu bez kontroli.

Jakie są objawy raka prostaty?

Naglące parcia na oddawanie moczu

Uczucie konieczności oddawania moczu w przypadku raka prostaty, występuję często bardzo gwałtownie. Wystarczy raptem kilkanaście minut, aby dojść do stanu, w którym musimy w trybie pilnym skorzystać z toalety. Bardzo często problemem jest popuszczanie moczu.

Objawy raka prostaty, zwłaszcza w początkowym etapie rozwoju choroby, bardzo łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, które są nieporównywalnie delikatniejsze w skutkach niż rak. Jeżeli wyżej wymienione objawy występują już od dłuższego czasu i dodatkowo nasilają się, koniecznie musimy udać się do specjalisty. Tylko on może stwierdzić istnienie raka prostaty, oraz aktualne stadium jego rozwoju w naszym organizmie.