Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy umówić się na wizytę?

Ortopeda to lekarz, którego praca kojarzy się głównie ze złamaniami, zwichnięciami, skręceniami i innymi urazami kończyn. Ortopedia jest jednak znacznie szerszą specjalizacją, która dotyczy wielu chorób ludzkiego narządu ruchu, którego tylko jeden z elementów stanowią kończyny. Warto dowiedzieć się, czym zajmuje się i co konkretnie leczy ten specjalista, aby wiedzieć, kiedy należy odwiedzić jego gabinet. Wskazaniem do umówienia wizyty ortopedycznej nie są bowiem jedynie urazy, lecz także szereg innych, mniej oczywistych dolegliwości, które mogą dotknąć każdego z nas.

Kim jest ortopeda i czym się zajmuje?

Ortopeda jest lekarzem, który specjalizuje się w ortopedii – dziedzinie medycyny, zajmującej się przede wszystkim układem ruchu człowieka. W jego skład wchodzą kości, stawy, ścięgna, mięśnie, wiązadła, a także nerwy, czyli wszystkie elementy, dzięki którym jesteśmy w stanie sprawnie się poruszać i wykonywać codzienne czynności. Z usług ortopedy korzystają zarówno osoby posiadające wady wrodzone układu ruchu, jak i ludzie, którzy doznali ich w ciągu życia – są to tzw. wady nabyte.

Do najważniejszych zadań ortopedy zalicza się diagnozowanie i leczenie chorób wypływających na pracę układu mięśniowo-szkieletowego człowieka. Oprócz tego, lekarz tej specjalizacji wspiera pacjentów w rehabilitacji po przebytych zabiegach operacyjnych i wypadkach, a także (jeśli jest też chirurgiem) przeprowadza same operacje, które mają na celu przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności. Zadaniem ortopedy jest również planowanie leczenia, a także prowadzenie konsultacji w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego.

Ortopeda specjalizuje się w leczeniu wielu chorób i problemów zdrowotnych. W jego gabinecie goszczą m. in. osoby po przebytych złamaniach kości, urazach ścięgien i wiązadeł, którzy wymagają natychmiastowej pomocy specjalisty. Wskazaniem do umówienia się na wizytę są także dolegliwości bólowe odczuwane w obrębie kręgosłupa i kończyn, haluksy, nowotwory kości, choroby genetyczne związane z układem ruchu, a także choroby przewlekłe – artretyzm, osteoporoza i inne.

Czym zajmuje się ortopeda? Kiedy umówić się na wizytę?

Kiedy należy umówić się na wizytę u ortopedy?

Nie ulega wątpliwości, że wizyta u ortopedy powinna zostać zaplanowana od razu, kiedy dojdzie do urazu. W przypadku podejrzenia złamania, skręcenia czy zwichnięcia, należy jak najszybciej skontaktować się z ortopedą i umówić wizytę u tego specjalisty. Na miejscu lekarz dokładnie obejrzy uszkodzoną kończynę oraz od wdroży odpowiednie leczenie, które zapobiegnie pogłębieniu się urazu.

Nagłe wypadki nie są jednak jedynym powodem, dla którego warto zgłosić się do ortopedy. Do innych, często bagatelizowanych przez pacjentów schorzeń należy m. in. uczucie drętwienia i mrowienia kończyn, zmniejszenie ruchomości stawów, pogorszenie chwytu w dłoni, problemy z równowagą, a także przewlekły ból w obrębie stawów i kości, który nie mija samoistnie. Wszystkie te symptomy powinny skłonić każdą dotkniętą nimi osobę do zasięgnięcia porady u ortopedy. Więcej informacji na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.