Badania profilaktyczne raka piersi
Zdrowie kobiet jest bardzo ważne, dlatego należy się regularnie badać. Najczęstszym nowotworem kobiecym w Polsce jest rak piersi. Niestety możemy zaobserwować rosnącą ilość zachorowania na ten typ nowotworu. Życie i zdrowie kobiet w wielu przypadkach zależy od wczesnej diagnozy. Co prawda istnieją czynniki ryzyka wystąpienia nowotworu piersi, są nimi między innymi: wiek, genetyczne obciążenie, ale w większości przypadków nie można ustalić przyczyn mających wpływ na zachorowalności na raka piersi. Zdrowie kobiet w dużej mierze zależy więc od odpowiedniej profilaktyki. Warto zacząć ją od samobadania, tzw. palpacji. Badanie to należy przeprowadzać systematycznie, najlepiej 2-3 dni po zakończeniu miesiączkowania. Do niepokojących sygnałów podczas badania możemy zaliczyć między innymi zmianę wielkości oraz kształtu piersi, pojawiajcie się guzki, przebarwienia, zgrubienia czy powiększenie węzłów chłonnych pod pachą. Jeżeli zauważymy powyższe zmiany należy skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli ważne jest dla nas zdrowie kobiet w naszej rodzinie nakłaniajmy je do badań. Do podstawowych badań mających na celu wykrycie raka piersi należą mammografia i USG piersi. Mammografia to badanie rentgenowskie. Stanowi ono najlepszy sposób na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium rozwoju. Mammografia umożliwia ujawnienie nawet tych najmniejszych zmian, których nie jesteśmy w stanie wykryć podczas samobadania. Jest to badanie bezpieczne w żaden sposób nie uszkadza piersi. Mammografia jest bardzo skuteczna dzięki niej można wcześniej wykryć nawet 90- 95% zmian nowotworowych. Badanie to ma ogromny wpływ na zdrowie kobiet, ponieważ wcześnie zdiagnozowany rak może zostać całkowicie uleczony.
Ważne również jest USG piersi. Przeprowadza się je, aby wspomóc i jednocześnie uzupełnić mammografie. Szczególnie dotyczy to diagnostyki stuków gruczołowych. Badanie to polega na użyciu ultradźwięków. Jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Ze strony kobiety nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, ale wskazane jest by wykonywać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Badaniu temu mogą podawać się także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.