Rentgen zęba - co warto wiedzieć na temat tego badania?

Jednym z elementów dbania o piękny uśmiech są regularne wizyty u stomatologa. Jeżeli z zębem zaczyna dziać się coś niepokojącego powinien zostać on jak najszybciej wyleczony. W wielu przypadkach do zdiagnozowania stanów chorobowych, które rozwijają się wewnątrz zęba niezbędne jest wykonanie prześwietlenia zęba. Co zatem warto wiedzieć na temat badania RTG zębów?

Rentgen zęba – podstawowe informacje

We współczesnej stomatologii rentgen zębów to często wykonywane badanie. Powszechnie robione są zarówno RTG punktowe, jak i zdjęcia pantomograficzne. Należy zaznaczyć, że na zdjęciu RTG zęba lekarz może zobaczyć nie tylko próchnice, ale także stan korzeni czy nawet tkanki miękkie twarzy i podniebienia oraz wiele innych szczegółów. To dzięki temu badaniu dentysta może podjąć decyzje, co do wprowadzenia właściwych metod leczenia. Kiedy zatem zalecane jest wykonanie prześwietlenia zębów? Stomatolog może zlecić wykonanie RTG zęba w różnych przypadkach miedzy innymi w celu oceny stopnia zaawansowania próchnicy czy wielkości urazów mechanicznych. Ponadto rentgen zęba wykonuje się także przed rozpoczęciem wielu rodzajów leczenia stomatologicznego np. przed: leczeniem kanałowym, ekstrakcją zeba, zabiegiem polegającym na wszczepieniu implantów dentystycznych czy też przed założeniem koron protetycznych. Do tego badania nie musimy przygotowywać się w żaden specjalny sposób, przed wykonaniem zdjęcia możemy normalnie pić i jeść. Warto również podkreślić, że jest to badanie bezbolesne i krótkotrwałe. Należy jednak mieć na uwadze to, że takie prześwietlenie wykonywane jest za pomocą promieni rentgenowskich, dlatego też kobiety, które udają się na to badanie powinny poinformować lekarza czy są obecnie w ciąży lub czy istnieje prawdopodobieństwo, że mogą być we wczesnej ciąży. U kobiet ciężarnych badania rentgenowskie wykonuje się wyłącznie w koniecznych przypadkach. W takiej sytuacji osoba wykonująca rentgen zęba powinna zadbać o to, aby zapewnić maksymalną ochronę płodu.

Rentgen zęba - co warto wiedzieć na temat tego badania?

Czy możemy wykonać bezpieczne badania rentgenowskie?

W Krakowie podobnie, jak i w wielu innych miastach w Polsce możemy skorzystać z badań przeprowadzanych na najnowszej generacji sprzęcie do rentgenodiagnostyki. Jeżeli interesuje nas rentgen zęba kraków to z całą pewnością warto wziąć pod uwagę ofertę diagnostyki RTG z Centrum Stomatologii Estetycznej Indexmedica, która posiada nowoczesny tomograf KODAK CS 9300, który wyposażony jest w Inteligentny System Kontroli Dawki. Jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie? Dzięki badaniom na tego typu sprzęcie zwiększa się przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Warto zaznaczyć, że dawka promieniowania jonizującego zredukowana jest w takim przypadku nawet o 70 - 90% w odniesieniu do badań, które wykonywane są za pomocą tradycyjnych urządzeń. Nie jesteśmy, więc narażani na niepotrzebne promieniowanie rentgenowskie. Ponadto zaletą nowoczesnych sprzętów do wykonywania zdjęć rentgenowskich jest krótki czas ekspozycji na promieniowanie oraz wysoka jakość uzyskanych obrazów w bardzo dobrej rozdzielczości.