Sushi – potrawa w wielu odsłonach
Zacznijmy od tego, że sushi, które znamy znacząco różni się od potrawy, będącej jego prototypem. Potrawa, o której mowa to tak zwane nare-sushi, robione ze sfermentowanej ryby. Obecnie rodzaj ten podawany jest w niewielu restauracjach. Jednak pomimo braku popularności, uznawany jest ona za rarytas, który należy przygotowywać zgodnie z konkretnymi zasadami.
Najpopularniejsze rodzaje sushi
Do najpopularniejszych rodzajów sushi należy maki, będące odmianą przygotowywaną z ryżu, różnych dodatków i arkuszów glonów (tzw. nori.) Są to charakterystyczne rolki, które najczęściej jako pierwsze przychodzą nam na myśl, gdy słyszymy o sushi. Gotowe rolki te tnie się na stosunkowo grube plastry, które następnie w całości wkłada się do ust, używając do tego pałeczek lub palców. Warto również wspomnieć o tym, że do sushi zawsze podaje się sos sojowy, a w większości przypadków również wasabi. Maki dzieli się na różne rodzaje, ze względu na ilość dodatków, używanych do przygotowania tej wersji sushi. Wyróżniamy:
-
hosomaki – cienkie rolki, posiadające w środku tylko jeden składnik. Jedną taką rolkę kroi się zazwyczaj na sześć plastrów
-
futomaki – rolki zawierające kilka składników, grubsze i bardziej popularne od hosomaków. Zawijane z użyciem bambusowej maty
-
uramaki – rolki, których zewnętrzną warstwą jest ryż, a nie nori. Ten rodzaj maków bardzo często posypywany jest czarnym sezamem,
-
temaki – sushi w kształcie rożków, formowane ręcznie, bez konieczności używania maty bambusowej. Popularne jako przekąska serwowana na bankietach, konferencjach i różnego rodzaju przyjęciach.
Warto również wspomnieć o gunkan-sushi. Jest to lekko spłaszczona kulka ryżu, owinięta paskiem nori, na górze której kładzie się wybrany dodatek.
Sushi, a sashimi
Choć na co dzień raczej o tym nie myślimy, to warto wiedzieć, że sushi jest odmianą sashimi. Sashimi jest bowiem sposobem podawania ryb oraz owoców morza. Muszą to być surowe płaty lub kostki podawane z odpowiednimi dodatkami lub przyprawami. Najważniejszą kwestią, liczącą się w przypadku przyrządzania sashimi, jest świeżość mięsa, z którego przygotowujemy potrawę.