Wskazania do pobrania wymazu z nosa

Często powracający problem zatkanego nosa może być uciążliwy i wywoływać frustracje. Czasami w celu stwierdzenia przyczyn stanów nieżytu zatok i nosa warto wykonać wymaz z nosa. Jest to rodzaj badania profilaktycznego, dzięki któremu możliwe jest wychwycenie bakterii odpowiedzialnej za częstą przypadłość.

Na czym polega pobranie wymazu z nosa?

Za zakażenia górnych dróg oddechowych najczęściej odpowiadają patogeny, pobranie wymazu jest badaniem mikrobiologicznym pozwalającym na identyfikację bakterii. Próbka pobierana jest z jamy nosowej, miejsca w którym obecne są szkodliwe i dobre bakterie. Wymazu z nosa nie pobiera się profilaktycznie, lecz na wyraźne polecenie lekarza podejrzewającego działanie jakiegoś patogenu. Głównym wskazaniem są oczywiście nawracające infekcje i nieustający katar, który skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wykonanie badania ma na celu nie tylko stwierdzenie, jaka bakteria jest źródłem problemu, ale również wskazanie kierunku leczenia dolegliwości. Poza zatkanym nosem, niepokoić powinny również ból nosa i gardła, zaczerwienienie skóry oraz przewlekłe zmęczenie. Często stwierdzana jest obecność gronkowca złocistego, w takiej sytuacji najważniejsze jest zastosowanie skutecznego leczenia.

Wskazania do pobrania wymazu z nosa

Przygotowanie się do pobrania wymazu z nosa

Pobieranie wymazu z nosa nie należy do przyjemnych i komfortowych badań, choć nie jest bolesne. Nie ma szczególnych wskazań, co do pory dnia wykonania badania, każda jest więc odpowiednia. Najlepszą próbką, którą powinno się pobrać jest taka, która pochodzi z pierwszego stadium dolegliwości, całkowicie zabronione jest pozbywanie się wydzieliny z nosa na krótko przed badaniem. Zabrania się także stosowanie lekarstw przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych już na 2 godziny przed udaniem się do lekarza na badanie. Na nos nie wolno nanosić żadnych żeli, ani kremów – skóra musi być czysta. Badanie nie może być przeprowadzone, jeżeli pacjent jest w trakcie antybiotykoterapii. W takiej sytuacji konieczne jest odczekanie 5 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku.