Terapia falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową polega na wykorzystaniu fali akustycznej, czyli fali gwałtownego wzrostu ciśnienia, która skierowana jest w obszary, które przyczyniają się do powstania dolegliwości bólowych. Dzięki jej zastosowaniu dochodzi do przyśpieszenia procesu zdrowienia za pośrednictwem stymulacji cyrkulacji krwi oraz metabolizmu. Działanie fali uderzeniowej powoduje rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów, wzrost produkcji kolagenu oraz obniżenie napięcia mięśniowego. W terapii tej wykorzystuje się profesjonalne aparaty do fali uderzeniowej.

Na czym właściwie polega ta terapia i jak działają aparaty do fali uderzeniowej?

Warto wspomnieć, że aparaty do fali uderzeniowej służą do generowania impulsów, które mają możliwość penetracji tkanek przez falę uderzeniowej o zdrowotnych właściwościach. Fizjoterapeuta dobiera odpowiedni transmiter fal i przeprowadza terapię punktów spustowych, większych stawów, stymuluje mięśnie bądź wykonuje zabiegi sprzyjające eliminacji cellulitu. Fala uderzeniowa rozprzestrzenia się w tkankach promieniście, dzięki czemu możliwe jest leczenie schorzeń, które są zlokalizowane powierzchniowo jak i tych procesów patologicznych, znajdujących się w tkankach głębszych. W trakcie takiego zabiegu pistolet aparatu do fali uderzeniowej przekazuje około 4 tysiące uderzeń, biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia.

Fala uderzeniowa stymuluje konkretne obszary ciała oraz dokonuje terapii jednostek chorobowych, u których zdiagnozowano przewlekły proces zwapnienia. Terapia ta jest doskonała do leczenia przewlekłego bólu i dyskomfortu, wynikającego ze zwyrodnień, stanów zapalnych ścięgien, mięśni, kości, torebek stawowych czy wiązadeł. Fala uderzeniowa za pośrednictwem hiperstymulacji zakończeń nerwowych i błon komórkowych dokonuje blokady sygnałów bólowych, co pozwala na całkowity brak dolegliwości bólowych. Dzięki pozytywnym skutkom terapii można całkowicie odstawić wszelkie leki przeciwbólowe oraz uniknąć konieczności poddania się zabiegowi chirurgicznemu.

Terapia falą uderzeniową

Jakie są zalety terapii falą uderzeniową?

To, że terapia falą uderzeniową jest skuteczna oparto na badaniach klinicznych. Główne zalety płynące z tej terapii to z pewnością lepsze ukrwienie tkanek, dzięki zwiększonej mikrocyrkulacji i metabolizmu. Wpływa ona także na obniżenie napięcia mięśniowego, dzięki swemu efektowi relaksacyjnemu. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dając trwały efekt leczniczy. Terapia falą powoduje także dezintegrację zwapnień, co osiąga się przez bezinwazyjne leczenie chorób zwyrodnieniowych. Najczęściej przeprowadza się 3-4 zabiegi w odstępie 7 dni, co przynosi skuteczny efekt, a przede wszystkim długotrwały. To, co wpływa na plus tej terapii to z pewnością bezinwazyjność i bezbolesność przeprowadzanego zabiegu, co często przekonuje pacjentów do wybrania akurat tej metody.

Kiedy stosować tą terapię?

Warto ją stosować w przypadku wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego, entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej, zespołu bolesnego barku, bólu ścięgien rzepki, stanów zapalnych i bólu ścięgna Achillesa, ostrogi piętowej, zespołu mięśnia piszczelowego przedniego, zmian przeciążeniowo-zwyrodnieniowych i wielu innych schorzeń.