Czym są PM 2.5 i PM 10 i jaka jest między nimi różnica?

Niebo nad dużymi metropoliami jest często mieszanką szarości i żółci. Ostre kontury wieżowców są często zamazane. Spacer może się często wiązać z napadem kaszlu. I nic w tym dziwnego. Stężenia zanieczyszczeń powietrza, w szczególności PM 2.5 i PM 10 podaje się w mikrogramach na metr sześcienny. Nawet słaba widoczność może wynikać właśnie z zanieczyszczeń powietrza. Zagrażają naszemu zdrowiu.

 Czym są PM 2.5 i PM 10 i jaka jest między nimi różnica?

PM 2.5 i PM 10 są niewidoczne, ale śmiertelne.

Niektóre rodzaje zanieczyszczeń powietrza są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Czasami mogą być śmiertelne. Epidemiologowie dzielą cząstki stałe na dwa główne typy: PM 2.5 i PM 10. PM oznacza po angielsku dosłownie cząstki stałe. Jeśli mieszkasz w miejscu z dala od przemysłu ciężkiego lub spalania węgla, nie musisz się martwić. Jednak takich obszarów jest coraz mniej.

Oczywiście nie możesz zobaczyć cząstek stałych. Tak samo, jak nie widać bakterii i wirusów. Jednak to nie znaczy, że ich nie ma. Te drobne cząstki mogą przenikać z płuc do krwiobiegu. Duża ilość cząstek może prowadzić do uciążliwego bólu głowy, apatii i zapalenia spojówek.

Małe cząstki-jaka jest różnica i skąd pochodzą?

PM 2.5 mają średnicę 2,5 mikrometra lub mniejszą, co stanowi około 3% średnicy ludzkiego włosa. Można je zobaczyć tylko pod mikroskopem. PM 2.5 są produkowane przez pojazdy silnikowe i elektrownie. Powstają również w trakcie spalania drewna w mieszkaniach, pożarów lasów, spalania w rolnictwie i niektórych procesów przemysłowych. Niestety są bardzo małe. Dlatego głęboko wnikają w drogi oddechowe, omijając barierę układu, docierają do płuc. Nasze ciało nie jest w stanie obronić się przed tymi cząstkami. Są też lżejsze, więc wnikają głębiej w organizm niż PM 10. Powodują większe szkody dla naszego zdrowia i dłużej pozostają w powietrzu.

Jak małe cząstki wpływają na nasze zdrowie?

Zanim zauważymy objawy poważnych chorób-i oczywiście wynika to ze skumulowanego narażenia na zanieczyszczenia bez jakiejkolwiek formy ochrony-możemy stwierdzić tymczasowe skutki. Do najczęstszych zaliczamy podrażnienie nosa, gardła i płuc. Może nas męczyć uciążliwy kaszel, kichanie, katar i ataki duszności. Osoby z problemami płuc i serca, dzieci i osoby starsze są szczególnie narażone na niezdrowe działanie PM 2.5.

Faktem jest, że mieszkańcy miast, w których występuje duże natężenie PM 2.5 i PM 10 mają częściej zawały serca, zmniejszoną wydolność płuc, ciężką astmę. Umierają w młodszym wieku niż osoby, które mogą oddychać czystym powietrzem.

Wskaźniki mierzące zanieczyszczenie powietrza w miastach zazwyczaj koncentrują się na poziomie PM 2.5 niż PM 10.

 Czym są PM 2.5 i PM 10 i jaka jest między nimi różnica?

Cząstki PM 10 uważa się za mniej szkodliwe.

Cząstki pyłu gruboziarnistego (PM 10) mają około 10 mikrometrów średnicy. Do podstawowych źródeł zaliczamy kruszenie lub szlifowanie i kurz wzbudzany przez pojazdy na drogach. Są to małe cząsteczki, około 30 razy mniejsze niż szerokość włosa na głowie. Są wystarczająco małe, aby dostać się do nosa i w górne drogi oddechowe.

Podrażniają drogi oddechowe, zwłaszcza u astmatyków i osób starszych. Powodują stany zapalne oczu i suchość gardła. Jednak nie są tak groźne PM 2.5. Możemy je też wykichać i wykaszleć.