Co warto wiedzieć na temat rolowania mięśni?

Obecnie wiele osób chętnie korzysta z tak zwanego rolowania mięśni. I choć metodę tę odkryto już wiele lat temu to dopiero od niedawna rozpowszechniło się jej stosowanie. Co zatem warto o niej wiedzieć? Na czym polega rolowanie mięśni i co możemy dzięki niemu osiągnąć?

Rolowanie mięśni – co to takiego? Jak prawidłowo wykonywać tę czynność? Jakie są główne zalety rolowania?

Głównym celem rolowania jest rozluźnienie powięzi. Powięź to nic innego jak tkanka łączna otaczająca nasze mięśnie, narządy i kości. Dzięki rolowaniu nasze mięśnie są bardziej rozbite. Ważne jest, aby odnaleźć odpowiedni balans pomiędzy zbytnim rozluźnieniem, a zbyt dużym napięciem mięśni. Jeżeli nasze mięśnie są bardzo spięte to może to skutkować gorszą ruchomością. Będziemy mieli, bowiem wówczas problemy z przykurczami. Zbyt mocno spięta powięź może powodować ból i ograniczać naszą mobilność. Rolowanie pomaga nam unikać kontuzji i innych problemów związanych z narządem ruchu. Jeżeli chodzi o czas trwania rolowania to dla jednej partii mięśni takie ćwiczenie powinno być wykonywane nie dłużej niż prze około 2- 3 minuty. W przypadku rolowania mięśni możemy spotkać się także z takim pojęciem jak „wstępne przerolowanie”, które wykonuje się przed treningiem po to, aby zwiększyć stabilność i mobilność mięśni. Pamiętajmy o tym, że rolowania nie należy stosować do stref podkolanowych oraz kości. Ćwiczeń z rollerem nie należy wykonywać także w przypadku skręceń i urazów ani w tych miejscach, w których mamy do czynienia z siniakami bądź krwiakami.

Co warto wiedzieć na temat rolowania mięśni?

Wybór wałka do rolowania

Osoby początkujące chętnie sięgają po miękkie wałki. Wałki miękkie szczególnie dobrze sprawdzą się u osób o niskiej wadze. Tego typu wałki stosuje się także do masażu kręgosłupa. Jeżeli zaś chodzi o wałki o średniej twardości to polecane są one dla tych osób, które rolują się już od jakiegoś czasu. Bez problemu mogą korzystać z nich także wszyscy ci, którzy dopiero, co rozpoczynają swoją przygodę z rolowaniem i posiadają średnią budowę ciała. Twarde wałki to rozwiązanie dla osób, które są już zaawansowani w ćwiczeniach z rolowania. Tego typu wałki zaleca się także osobą cięższym.