Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych

Korzystasz ze szkieł kontaktowych a może dopiero zamówiłeś swoją pierwszą parę soczewek? Niezależnie od tego musisz pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Odpowiednia higiena to podstawa, nieumiejętne obchodzenie się z soczewkami kontaktowymi skończyć może się bardzo źle o czym opowiemy już za chwilę. Jak wygląda poprawne obchodzenie się z soczewkami? Jakie akcesoria będą Ci do tego potrzebne? Poniżej znajdziesz krótki przewodnik "krok po kroku", który ułatwi Ci to z pozoru skomplikowane zadanie.

Dlaczego pielęgnacja soczewek kontaktowych jest tak bardzo ważna?

Każdy posiadacz szkieł kontaktowych powinien wiedzieć jak właściwie należy się z nimi obchodzić. Soczewki to nie okulary, mają one bezpośredni kontakt z okiem przez co utrzymanie podstawowych zasad higieny jest tak bardzo ważne. Noszenie brudnych i zanieczyszczonych szkieł negatywnie wpłynie nie tylko na jakość widzenia ale także na stan zdrowia oczu. Efektem zaniedbania higieny soczewek są bardzo często groźne infekcje oczu, które wymagają konsultacji lekarskiej i zastosowania odpowiedniego leczenia.
Przestrzegając kilku prostych zasad, zadbasz o prawidłowe działanie soczewek, jakość widzenia, komfort noszenia oraz zdrowie swoich oczu. Od czego należy zatem zacząć?

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jako osoba nosząca szkła kontaktowe zaopatrzyć musisz się w specjalne etui do ich przechowywania oraz profesjonalny płyn do pielęgnacji soczewek np. ReNu Multiplus. Dbanie o soczewki to czynność, którą należy wykonywać codziennie, na szczęście zadanie to nie jest ani trudne ani czasochłonne, wystarczy dosłownie kilka minut dziennie by cieszyć się wysoką jakością widzenia i bezpieczeństwem.

Zaczniemy od tego częstotliwości wymiany soczewek, jeśli na codzień korzystasz z soczewek jednodniowych to w Twoim przypadku sprawa będzie jeszcze prostsza - tu wystarczy tylko zadbać o czystość rąk przy zakładaniu i zdejmowaniu szkieł. Użytkownicy soczewek dwutygodniowych, miesięcznych bądź kwartalnych oprócz higieny rąk muszą zadbać o higienę samych soczewek. Po wyjęciu soczewki należy umieścić ją we wnętrzu czystej dłoni a następnie porządnie opłukać przy pomocy specjalistycznego płynu do dezynfekcji, czynność tę należy wykonywać powoli i bardzo dokładnie tak by usunąć z soczewki wszelkie zanieczyszczenia i osady.
Kiedy szkła będą już czyste, następnym krokiem jest umieszczenie ich w sterylnym pojemniczku do soczewek, który uprzednio należy wypełnić odpowiednią ilością płynu.

Tak właśnie wygląda prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych, chyba zgodzisz się z nami, że nie jest ona zbyt trudna i skomplikowana, prawda?

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Jednym z podstawowych kroków prawidłowej pielęgnacji soczewek jest wybór odpowiedniego płynu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do różnych rodzajów szkieł, z racji tego, że w ostatnich czasach dużą popularnością cieszą się soczewki miękkie, hydrożelowe to ich użytkownicy wybrać powinni tzw. płyn wielofunkcyjny. Jednym z najpopularniejszych jest płyn ReNu Multiplus, który dezynfekuje, oczyszcza, nawilża i pielęgnuje soczewkę kontaktową.
Płyn ReNu Multiplus to wydatek kilkunastu złotych, produkt bez problemu można dostać w większości sklepów optycznych. Pamiętaj o tym by nie używać kilku różnych płynów jednocześnie, nie wolno ich ze sobą mieszać, zwróć także uwagę na skład płynu - sprawdź czy nie znajduje się tam substancja, która mogłaby wywołać reakcję alergiczną.

Partnerem artykułu jest internetowy sklep OkularywSieci, udostępniający w sprzedaży płyn ReNu Multiplus - zapraszamy na www.okularywsieci.pl.