Suplementy diety - co trzeba wiedzieć?

Suplementy diety są stosowane w celu uzupełnienia, a nie zastąpienia zdrowej diety. Występują w najróżniejszych kształtach i rozmiarach, od małych pigułek i kapsułek, przez żelki, po krople i proszki, które rozpuszczają się w płynach.

Wraz z wiekiem zmniejsza się nasza zdolność do trawienia składników odżywczych. Wraz z wiekiem istnieje wiele wyborów dotyczących stylu życia, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia – niektóre z najczęstszych to dieta bogata w cukry i tłuszcze, brak aktywności fizycznej, niewystarczający sen i zaangażowanie w czasie wolnym. Suplementacja wysokiej jakości może być skutecznym sposobem na bycie zdrowszym przez całe życie, ponieważ chroni przed szkodliwymi wpływami środowiska wymienionymi powyżej. W tym artykule omówimy najważniejsze zagadnienia dotyczące suplementacji diety.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to źródło witamin. Występują w postaci tabletek lub żelek i można je znaleźć w większości drogerii i niektórych sklepach spożywczych. W świetle prawa Unii Europejskiej, suplementy diety nie są traktowane jako leki – są żywnością. Suplementy mają na celu uzupełnienie diety, a nie leczenie chorób. Powinny być stosowane przede wszystkim przez zdrowe osoby bez schorzeń i nie powinny zastępować zdrowej diety. Podstawową różnicą między suplementami a lekami jest ten ostatni punkt – tam, gdzie suplementy mają stanowić uzupełnienie zdrowego stylu życia, leki są przeznaczone do leczenia dolegliwości.

Suplementy diety - co trzeba wiedzieć?

Zrób badania

Multiwitaminy mają ogólnie niski poziom niezbędnych substancji i mają niewielką szansę na zbyt duże przedawkowanie. Jednak jest to już bardziej prawdopodobne w przypadku pojedynczych substancji, dlatego jeśli chcemy zacząć stosować konkretne suplementy warto najpierw się zbadać. Z pomocą lekarza lub dietetyka, możemy dobrać odpowiednią dawkę witamin. Niedobór jest niekorzystny, ale nadmiar również. Nie bierzmy suplementów w ciemno, bo może się to stać niebezpieczne dla naszego zdrowia.